Ciechocinek ośrodek wypoczynkowy z bogatą historią miasta

Już we wczesnym średniowieczu w Ciechocinku istniały warzelnie soli. Obecnie jest to główne uzdrowisko nizinne w Polsce, które rozwinęło się na podstawie źródeł solanki termicznej (+34°G) z pewną zawartością pierwiastków radioaktywnych. Znajdują się tu słynne XTX-wiecznu Lężnie soli oraz piękny park zdrojowy i wypoczynkowy z urządzeniami rekreacyjnymi.

 Tężnie solankowe

Dziś największą atrakcją miasta są trzy tężnie, czyli urządzenia do odparowywania wody z solanki. Pomysłodawcą ich powstania byt Stanisław Staszic, a projektantom — Jakub Graff, profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Tężnia jest wysokim drewnianym rusztowaniom zbudowanym z pali dębowych wypełnionym chrustem (zwykle z gałęzi tarniny), po którym spływa solanka. Woda odparowuje, rozpraszając w powiolrzti leczniczy aerozol solny i jodkowy. W pobliżu tężni założono park zdrojowv z zaprojektowaną przez Edwarda Cichockiego pijalnią wód mineralnych.

 godziny otwarcia: codziennie 9.00 19,00, wejście : górę sezonowo, bilety: normalny 3 zł, ulqowy 2 zł

teznie_3

Rezerwat roślin słonolubnych

W 1963 r. niedaleko tężni nr III powstał rezerwat Ciechocinek. Obejmuje on fragment wilgotnej łąki pomiędzy tężnia a walem przeciwpowodziowym w Ciechocinku, gdzie spływa solanka i opada¬ją kryształki soli z tężni. Chroniono są tu stonorośhi (halofity), czyli rośliny zdolne do życia na zasolonej glebie. Należą do nich m.in.: soliród zielony, muchotrzew solniskowy, miecznik nadmorski, aster solny oraz świbka morska. Spotyka się lu również charakterystyczne dla ta-kiego środowiska bezkręgowce.

ciechocinek-21

ciechocinek-atrakcje-029


odwiedź sklep z rzęsami

Leave a comment